Паразитарні захворювання тварин і їх профілактика

Ектопаразити

Ектопаразити - всі паразити, що живуть на поверхні тіла тварини, до них відносяться - іксодові кліщі, блохи, воші, волосоїди, комарі.

Іксодові кліщі - кровососні паразити, які є переносниками збудників кровопаразітарних захворювань (в тому числі хвороба Лайма та піроплазмоз у собак). Для боротьби з кліщами є велика кількість антипаразитарних препаратів у вигляді крапель, нашийників, таблеток і інших засобів зовнішнього застосування (Фронтлайн, Адвантікс, NexGard, Бравекто, Практик і ін.).

Воші і волосоїди - кровоссальні ектопаразити переносять збудники інфекційних хвороб, що викликають дерматити та свербіж у тварин.

Профілактикою є застосування антипаразитарних препаратів, перерахованих вище і обробка приміщення розчинами бутокса або нестомазана.

Блохи - довгострокові кровоссальні ектопаразити, є переносниками різних захворювань тварин і людини. Вони є проміжними господарями огіркового ціп'яка (гельмінта дуже поширеного серед кішок). Викликають атопічний дерматит, свербіж, висип, лупа, випадання волосся у тварин.

Профілактика - обробка тварини інсектицидами (Фронтлайн, Адвантікс, NexGard, Бравекто, Практик і ін.) У вигляді крапель, спреїв, нашийників, таблеток.

Ендопаразити

Ендопаразити - паразити, що живуть у внутрішніх органах, в тому числі і в клітинах тварини.

Вони діляться на - внутрішньопорожнинні, Що паразитують в просвіті внутрішніх органів (гельмінти, найпростіші, патогенні бактерії); тканинні паразити - вражаючі м'язову, нервову, сполучну тканину і лімфу (гельмінти, протозоози);внутрішньоклітинні - паразитують в клітинах організму (піроплазми, протозоози).

У переважній більшості переносниками ендопаразитів (гельмінтозів, піроплазмоз, дирофіляріозу) є ектопаразити (кліщі, блохи і ін.).

Тому профілактикою боротьби з ними є дегельмінтизація та обробка тварин від ектопаразитів (бліх, комарів, кліщів, гельмінтів і т.д.). Слід зазначити, що, якщо в нашій країні обов'язкова дегельмінтизація кішок і собак проводиться щорічно перед вакцинацією, то в Європейських країнах ця процедура обов'язкова кожні 2-3 місяці (з неодмінною відміткою у ветеринарному паспорті тварини).

Найпростіші

Інший групою паразитів, з якими ведеться боротьба і профілактика, є найпростіші, захворювання, які вони викликають, називаються протозоози. До них відносяться токсоплазмоз, піроплазмоз, ізоспороз.

Найпростіші паразитують в крові, травному тракті, головному мозку, ретикулоендотеліальної системі, м'язах і інших органах, найбільш небезпечною для людини єтоксоплазмоз.

Профілактикою захворювань є санітарно-гігієнічні заходи - утримання тварин у чистих приміщеннях годування тільки вареним м'ясом і продуктами.

Піроплазмоз - вражає тільки тварин сімейства псових. Захворювання важке, може мати летальні наслідки. Діагноз ставиться на підставі вивчення мазка тваринного, при захворюванні виявляються бабезии (піроплазми) паразитують в еритроцитах.

Профілактика - для боротьби з іксодовими кліщами, застосовують протипаразитарні препарати у вигляді крапель на холку, таблеток, нашийників (Фронтлайн, Адвантікс, Бравекто, NexGard ін.). Обробка проводиться з настанням танення снігу. Використання препаратів необхідно повторювати кожні 25-28 днів якщо обробляти тварину каплями на холку або кожного місяця (NexGard) і три місяці (Бравекто) строго дотримуючись дозування і інструкції по застосуванню.

Ізоспороз - протозойні захворювання, що характеризується паразитуванням ізоспор в тонкому кишечнику. При тяжкому перебігу і пізній діагностиці може бути летальний результат. Діагноз ставиться на основі дослідження ретикулоендотелію і фекалій.

Профілактика - дотримання санітарно-гігієнічних заходів утримання тварини.

Токсоплазмоз - протозойні захворювання людини і тварини. При цьому захворюванні вражається ретикулоендотеліальна система, тому токсоплазми можуть паразитувати в головному мозку, скелетних м'язах і органах шлунково-кишкового тракту людини і тварини і будь-яких інших органах і системах. Захворювання дуже часто протікає безсимптомно або під маскою інших хвороб.

Зараження токсоплазмозом відбувається, як правило, від кішок. Дуже рідко від інших тварин (при вживанні в їжу не прожареного м'яса, сирих яєць). А також через комах або через ранки на шкірі або акне, через укуси хворих тварин (мишей). Бувають випадки внутрішньоутробного зараження (при зараженні під час вагітності), що призводить до формування вад у плода. Тому особливо небезпечний токсоплазмоз для вагітних жінок. У випадках вагітності жінок в будинку, де проживають кішки обов'язково необхідно проводити їх перевірку на токсоплазмоз , незалежно від відсутності у них клінічних проявів захворювання.

Клінічні прояви токсоплазмозу виражені не завжди, так як при попаданні в організм невеликої кількості токсоплазм вони захищають себе і перетворюються в цисти і не становлять небезпеку для людини. В іншому випадку розвиваються порушення зору, судоми і т.д.

Механізм захворювання токсоплазмозом кішки і людини. У токсоплазми є два види розмноження - статевий і безстатеве.

Токсоплазмозом хворіють різні види тварин, проте тільки в тонкому кишечнику кішки токсоплазми знаходять сприятливі умови для активного статевого розмноження. Проміжним господарем токсоплазми є миші, в організмі яких і відбувається безстатеве розмноження токсоплазми. При зараженні мишка стає дуже активною і безстрашною і потрапляє в лапи кішки, кішка з'їдає мишку і токсоплазма досягає наміченої мети - тонкого кишечника, де вона активно розмножується.

Далі, при тісному контакті кішки і людини (спить в одному ліжку, їсть зі столу і ін.) Від кішки заражаються люди і тварини.

Діагноз ставиться при лабораторному дослідженні крові. Методом ПЛР - визначають наявність збудника (токсоплазми). Методом імуноферментного аналізу (ІФА) – визначають наявність антитіл. Якщо при ІФА в крові виявляють імуноглобуліни IgM, то вважають, що зараження відбулося нещодавно, тому що ці імуноглобуліни нестійкі і з часом руйнуються. Замість них з'являються імуноглобуліни IgG, які зберігаються довічно. Поява імуноглобулінів IgM або вперше виявлені імуноглобуліни IgG свідчать про захворювання.

Профілактика полягає в дотриманні санітарно-епідемічного режиму - не можна вживати в їжу сирого м'яса і не допускати близького контакту з хворими тваринами.

Більш детальну інформацію про послуги у ветеринарній клініці «АЙБОЛІТ» Ви можете дізнатися, зателефонувавши за телефонами: