Кальцівіроз у кішок - це вірусне висококонтагіозна захворювання, яке вражає верхні дихальні шляхи, ротову порожнину і очі кішок. Поразки респіраторного тракту зустрічаються не тільки при даному інфекційному захворюванні, але найчастішою причиною є кальцівіроз.
Чим небезпечний кальцівіроз?
Котячий кальцівіроз в ранній стадії має схожу симптоматику з рядом вірусних захворювань, наприклад, з рінотрахеітів. Тому важливо відразу звернутися за допомогою до ветеринарного лікаря. Якщо відразу не призначити правильне лікування, то небезпечний вірус може викликати серйозні наслідки: бронхіт, набряк легенів, артрит, судоми, порушення координації, агресія і т.д. Справа в тому, що запущене захворювання може проявлятися у важкій системній формі, зачіпаючи інші органи. Каліцівіруси кішок лікується досить складно, особливо якщо імунітет тваринного ослаблений або коли приєднується інша інфекція. Знизити ризик зараження, полегшити симптоматику і підвищити шанси на повне одужання можна за допомогою вакцинації. Щеплення не дає повного захисту від зараження, але майже повністю виключає розвиток ускладнень і перехід захворювання в хронічну форму.
Причини захворювання
Збудник - Felinecalicivirus (FCV). Після зараження проходить інкубаційний період, який триває від 2 до 6 днів, після чого починає проявлятися симптоматика. Виділяється вірус близько 30 днів, але деякі кішки стають носіями вірусу довічно. Після одужання і зникнення клінічної картини вірус ще буде виділятися протягом 14-21 дня.
Вірус кальцівіроза специфічний, тобто у кожного виду свій тип вірусу: кішка може заразити тільки кішку, собака собаку, людина людини і т.д. У кожного виду свої клінічні прояви даної хвороби.
Високий рівень захворюваність зустрічається в місцях, де міститься багато кішок (притулки, перетримки). Основний шлях передачі - контакт здорової тварини з виділеннями з респіраторного тракту і очей хворого. Ще заразитися вихованець може через предмети догляду, миски, клітини, людини - безконтактний шлях зараження.
Повітряно-крапельним шляхом зараження відбувається через слизову оболонку рота, носа, кон'юнктиви, переважно ротоглотки.
У здорових активних кішок з сильним імунітетом хвороба може протікати в латентній формі, без видимих симптомів, при цьому тварина є носієм, небезпечним для родичів. Але навіть невеликий стрес може спровокувати перехід захворювання в гостру форму. Тоді з'являються симптоми:
При системному кальцівірозе у кішок уражаються не тільки дихальні шляхи і очі. Вірус потрапляє у внутрішні органи і навіть в мозок, тому можуть спостерігатися і такі ознаки захворювання:
Перебіг захворювання
Кальцівіроз кішок найчастіше протікає зі збереженням основних симптомів. Найбільш яскраво виражені - поява виразок у ротовій порожнині (на яснах і мовою), гіпертермія, риніт. Період загоєння 2-3 тижні. Своєчасне лікування дає високі шанси на повне одужання більшості дорослих котів. Однак багато кошенята можуть загинути від цього захворювання, тому краще всього зробити щеплення від кальцівіроза, яка допоможе улюбленцю перемогти заразне захворювання в разі зараження.
Діагноз ставиться на основі анамнезу, клінічних ознак і лабораторної діагностики. У лабораторію відправляють змиви з кон'юнктиви, ротоглотки, носа. Проводять дослідження методом ПЛР. Необхідно враховувати, що може бути позитивний результат, якщо взяття аналізу провели після вакцинації живою вакциною. Щоб переконатися, що тварина не виділяє вірус потрібно здавати змиви три рази, з інтервалом в тиждень і всі три рази результат повинен бути негативним.
Основним завданням лікування кальцівіроза кішок є симптоматична терапія, тобто:
Також в більшості випадків в терапію вводять антибактеріальні препарати, щоб уникнути вторинних бактеріальних інфекцій.
Хронічний кальцівіроз у кішок
Деякі кішки можуть бути носіями даного вірусу, заражати інших родичів, але при цьому не мати клінічної симптоматики. У деяких кішок після проведеного лікування зникають симптоми захворювання, але вірус залишається всередині організму. Найчастіше це зрілі особини. Майже всі вони стають носіями вірусу довічно, іноді зустрічається повторне захворювання кальцівіроза. Тварина може заразити себе. Виявити наявність вірусу кальцівіроза можна тільки за допомогою лабораторних досліджень крові. Тому рекомендується через кілька місяців після одужання вихованця зробити повторні аналізи, щоб виключити носійство кальцівіроза.
Основним заходом профілактики захворювання є своєчасна Вакцинація (Щеплення).
Кальцівіроз кішок іноді порівнюють з людським грипом, тому що вірус має безліч штамів, здатних до мутації. Саме з цієї причини вакцинації проти вірусу не захищає на 100%. Однак, це найдієвіший спосіб профілактики захворювання. Перше щеплення від кальцівіроза робиться молодим кошенятам віком 10-12 тижнів, другий раз через 2-4 тижні. Після чого проводиться щорічна ревакцинація. Щеплення допомагає легше переносити захворювання і значно збільшує шанси на повне одужання.
Крім цього, захистити кота від небезпечного вірусу допоможе правильних догляд. Збалансований раціон, провітрювання приміщення, проведення обов'язкових гігієнічних процедур, прийом вітамінів сильно зміцнюють імунітет. А сильний імунітет - це головний і природний помічник в боротьбі з будь-яким захворюванням!
Більш детальну інформацію про послуги у ветеринарній клініці «АЙБОЛІТ» Ви можете дізнатися, зателефонувавши за телефонами: